جایگاه ایران در ثبت پتنت ارتقاء یافت

جایگاه ایران در ثبت پتنت ارتقاء یافت

مدیر کانون پتنت از ارتقا جایگاه ایران در حوزه ثبت اختراع در دفاتر مالکیت فکری خارج از کشور در سال گذشته خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مهدی ضیغمی درباره اقدامات کانون پتنت در سال ۹۷ بیان کرد: سال گذشته کانون برنامه‌های جدیدی را در راستای عمق بخشی به فعالیت‌های مالکیت فکری در کشور انجام داد. بیش از ۴۰۰ درخواست برای بررسی ارسال و تعداد ۱۱۰ درخواست نیز پس از بررسی و تأیید در اداره ثبت اختراع امریکا به صورت موقت و دائم فایل شد.

وی ادامه داد: ۱۵۷ اختراع از ایران در اداره ثبت اختراع امریکا و اروپا در سال ۲۰۱۸ منتشر شد که از این تعداد ۷۰ درخواست توسط این کانون در اداره ثبت امریکا منتشر شد که نشان دهنده حفظ تقریبی نقش ۵۰ درصدی این کانون در فعالیت‌های ثبت کشور در خارج است. همچنین در این سال جایگاه ایران از رتبه ۳۸ به ۳۶ ارتقا یافت که در آینده با گسترش زیرساخت‌های مالکیت فکری انتظار می‌رود اختراع بیشتری از ایران در بازارهای هدف و در راستای حفظ و صیانت از دستاوردهای این شرکت‌ها صورت پذیرد.

ضیغمی به سایر اقدامات این کانون اشاره کرد و گفت: همچنین در سال ۹۷ آکادمی کانون پتنت ایران با هدف کمک به دفاتر مالکیت فکری دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و تأسیس دفاتر جدید راه اندازی شد. برگزاری کارگاه‌های آموزشی و تخصصی برای گروه‌های مختلف و تهیه محتوای تخصصی فعالیت کانون نیز در این سال آغاز شد.

به گفته مدیر کانون پتنت، در سال ۹۷ و در جهت فراگیر شدن حمایت‌ها از محققان و فناوران کشور تفاهم نامه‌هایی با وزارت عتف، دانشگاه آزاد اسلامی و ستاد توسعه فناوری نانو امضا شد که به واسطه آن این مراکز برای توسعه مالکیت فکری در مراکز خود و حمایت‌های مالی به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری کمک می‌کنند. همچنین مذاکراتی با صندوق نوآوری و شکوفایی در راستای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان صورت پذیرفت که در سال جاری اجرایی می‌شود.

ضیغمی ابراز کرد: در حال حاضر مجموعاً ۵۹ دفتر همکار در مراکز پژوهشی و پژوهشگاه‌های سرتاسر کشور با کانون پتنت ایرانی همکاری می‌کنند. در سال گذشته ۶۰ کارگاه آموزشی با حمایت کانون پتنت ایران در زمینه‌های مختلف مالکیت فکری و در مراکز مختلف برگزار شده و یک دوره توانمندسازی هم برای مسئولان دفاتر همکار برگزار شده است.

وی به افتتاح دفتر تجاری سازی در گوانژو چین به عنوان یکی دیگر از دستاوردهای کانون پتنت ایران اشاره کرد و گفت: با افتتاح این دفتر و انعقاد تفاهم نامه با مؤسسات مالکیت فکری و تیم‌های فعال در امر تجاری سازی زمینه درآمد زایی از فناوری‌هایی که توسط این کانون در بازارهای هدف (بویژه چین) به ثبت رسیده‌اند فراهم می‌شود. در حال حاضر ۳ فناوری جهت بررسی بازار و پیدا کردن مشتری یا سرمایه گذار توسط دفتر تجاری سازی کانون در حال بررسی است. همچنین امضای تفاهم نامه با دفتر انتقال فناوری دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه امیرکبیر از دیگر دستاوردهای کانون پتنت ایران در زمینه تجاری‌سازی در سال گذشته است.

کد خبر 4575182

mehrnews.com/news/4575182

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.