سازوکار حمایت از حقوق کودکان در فضای مجازی بررسی شد

حقوق کودکان در فضای مجازی

رسانه کلیک – نشست تخصصی «بررسی ساز و کار حمایت از حقوق کودکان در فضای مجازی» برگزار شد.

به گزارش کلیک به نقل از مهر؛ محمدرضا فرنقی‌ زاد رییس مرکز روابط‌ عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست تخصصی بررسی ساز و کار حمایت از حقوق کودک در فضای مجازی که در مرکز رسانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، با بیان اینکه امروز فضای مجازی و شبکه‌ های اجتماعی در کشور ما تبدیل به رسانه شده‌ اند، عنوان کرد: تدوین قوانین جدید و آموزش معلمان، والدین و کودکان مهمترین راهکار در حمایت از کودکان در رسانه و فضای مجازی است.

وی با بیان اینکه یکی از اتفاقات مهم در دنیای امروز این است که فضای مجازی و شبکه‌ های اجتماعی در کشور ما تبدیل به رسانه شده‌ اند و نقش رسانه را بازی می‌ کنند، اظهار داشت: فضایی که در آن اطلاعات در حجمی انبوه و سطحی تولید شده و در ادراک، بینش، طرز تفکر، شیوه زندگی و تصمیم‌ گیری مخاطبان تأثیری به‌ سزا یافته است. در چنین فضایی بحث از حقوق کودک و چگونگی صیانت از حقوق آنها در رسانه‌ ها و فضای مجازی به دغدغه بسیاری از کشورها تبدیل شده است.

فرنقی زاد با اشاره به تحقیقی که سال گذشته در مورد کودکان در رده‌ های سنی ۳ تا ۵ سال در میزان استفاده از وسایل ارتباطی انجام شده بود، افزود: بر اساس نتایج این تحقیق ۶۶ درصد از کودکان در رده سنی ۳ تا ۵ سال از تلفن همراه و تبلت استفاده می‌ کردند که ۳۰ درصد آنها از ۲ سالگی شروع به استفاده از این وسایل ارتباطی کرده‌ بودند. همچنین ۹۰ درصد از موارد استفاده از وسایل ارتباطی در جهت بازی بوده است (66 درصد کودکان ایرانی 3 تا 5 سال از موبایل و تبلت استفاده می‌ کنند).

این مقام مسئول در وزارت ارتباطات ادامه داد: در این بررسی ۳۲ درصد از خانواده‌ ها از بابت استفاده کودکانشان از اینترنت نگرانی نداشتند. این درحالی است که در انگلستان به خانواده‌ ها توصیه می‌ شود برای کودکان زیر ۱۶ سال گوشی هوشمند نگیرند.

وی با اشاره به شعار جهانی امسال «اتحادیه جهانی مخابرات» گفت: شعار این اتحادیه در سال ۲۰۱۸ «همه‌ گیر شدن هوش مصنوعی» است در حالی که ما هنوز در پیچ و خم‌ های اولیه فضای مجازی مانده‌ ایم. دغدغه حمایت از حقوق کودکان در فضای مجازی بحثی است که سال‌ ها پیش از سوی اتحادیه جهانی مخابرات مطرح شده به‌ تازگی وارد این حوزه شده‌ ایم.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به نقش عوامل مهمی که از سوی اتحادیه جهانی مخابرات در حمایت از حقوق کودکان در فضای مجازی مطرح شده، پرداخت و گفت: ایجاد فضای بر خط امن و متناسب با سن، ایجاد فناوری‌ های دیجیتالی و روندهای استاندارد مدیریت و کنترل سوء استفاده از کودکان برخی از این فاکتورها هستند که برای هر یک از آنها راهکارهای متفاوتی ارائه شده است.

وی تدوین سیاست‌ های حفاظت از کودکان، تعریف حقوق کودکان و تدوین لوایح مربوط به حقوق کودکان را از مهم‌ ترین راهکارهایی دانست که می‌ تواند در صیانت از حقوق کودکان در فضای مجازی مورد استفاده قرار گیرد.

فرنقی زاد تصریح کرد: موضوع آموزش کودکان، والدین و آموزگاران باید در دستور کار قرار گیرد. درحالی که اغلب کودکان با فضای مجازی کار می کنند، چرا در کلاس های درسی، عنوانی برای آموزش حضور در فضای مجازی برای دانش آموزان وجود ندارد که ما چه بخواهیم چه نخواهیم آینده فرزندان، با این فضا شکل خواهد گرفت، پس لازم است هرچه سریعتر نسبت به تدوین قوانین لازم برای حمایت از کودکان در این فضا و همچنین ارائه آموزش های لازم اقدام کنیم.

منبع :
click.ir/1397/02/26/children-rights-support-internet/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.